Prezydent Duda złożył uroczyste życzenia Panu Andrzejowi Sewerynowi z okazji jubileuszu 75. urodzin. Głowa państwa w każdym zdaniu swojego przepięknego listu wyraża olbrzymi szacunek, podkreślając w każdym zdaniu zasługi aktora i stosując również wszelakie odmiany zwrotu “Pan” aż 26 razy!
Andrzej Duda ewidentnie docenił kunszt wybitnego aktora, który swe szlify zdobywał w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Szanowny Panie Dyrektorze, Dostojny Jubilacie!
Z okazji jubileuszu 75. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć najlepsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Składam wyrazy wielkiego uznania dla Pańskiego dorobku artystycznego. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję Panu za ogromnie cenny wkład w dokonania polskiego teatru i kina oraz za wspaniałe rozsławianie kultury polskiej w świecie.
Należy Pan do grona najwybitniejszych polskich aktorów, mistrzów teatralnej sceny i filmu. Bardzo długa jest lista Pańskich znakomitych kreacji oraz pamiętnych dzieł, których jest Pan współtwórcą. Już w początkach Pańskiej drogi artystycznej widzowie mogli podziwiać Pana we wspaniałej „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, w „Człowieku z żelaza” czy „Dyrygencie” –
za rolę w tym filmie został Pan nagrodzony na Festiwalu w Berlinie zaszczytnym laurem Srebrnego Niedźwiedzia. Uznanie przyniosły Panu już wczesne kreacje teatralne, w tym także w powszechnie oglądanym Teatrze Telewizji.
Kiedy w trakcie Pana pobytu we Francji wprowadzony został w Polsce stan wojenny, zdecydował się Pan podjąć niezmiernie trudne wyzwanie zawodowe i życiowe. Pokonując bariery języka i tradycji paryskiej sceny, stał się Pan znaczącym aktorem, docenianym przez czołowe osobistości tamtejszego środowiska kulturalnego. Jako jeden z nielicznych cudzoziemców został Pan członkiem zespołu Comédie-Française. Zagrał Pan na deskach francuskiego teatru wiele głównych ról z klasycznego repertuaru światowego; zasłynął Pan również jako znakomity reżyser teatralny. Ma Pan wiele osiągnięć w kinie francuskim, zyskał Pan też uznanie jako wykładowca uczelni teatralnych.
Wraz z całą polską publicznością cieszę się, że tak bardzo zaangażowany jest Pan w rozwój polskiej kultury. Ekranizacje arcydzieł literatury narodowej, takie jak „Pan Tadeusz”, „Zemsta” czy „Ogniem i mieczem”, już na zawsze kojarzyć się będą z Pańskim kunsztem aktorskim, na trwałe zapisał się Pan także w pamięci widzów rolami w „Prymasie”, „Różyczce” czy „Ostatniej rodzinie”. Fascynującymi dowodami Pańskiego talentu i ambitnych poszukiwań artystycznych są występy teatralne w licznych sztukach oraz dokonania reżyserskie. Kolejną świetną kartę w swojej biografii zapisuje Pan jako Dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jestem pełen uznania, że traktuje Pan tę ważną funkcję jako zobowiązującą misję, popularyzując, także wśród młodego pokolenia, klasykę naszej narodowej i światowej dramaturgii oraz wymownie udowadniając, że magia teatru jest nieprzemijająca.
Z okazji pięknego jubileuszu składam Panu serdeczne życzenia zdrowia, wielu sił, niestrudzonej weny twórczej oraz kolejnych znakomitych osiągnięć. Życzę Panu wszelkiej pomyślności i spełnienia. Proszę przyjąć raz jeszcze wyrazy uznania.
Z głębokim szacunkiem i sympatią
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
- Ile pieniędzy najlepiej przeznaczyć na zakup Poda?
- Pudzianowski w Akcji: Kontrola Pracownika, która Odbiła się Echem w Sieci!
- Nike prezentuje kontrowersyjne stroje olimpijskie dla kobiet: Jak wpływają na wygodę sportowców?
- Rewolucja w Świecie Telewizji: Nowy Standard TV 3.0
- Katalogi reklamowe – drukowana forma reklamy