Jak wynika z badań opublikowanych przez Centrum Badań Opinii Społecznej, coraz więcej Polaków ma pozytywny stosunek do szczepień przeciwko COVID-19. W listopadzie poprzedniego roku respondenci, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia się byli w mniejszości. Obecnie nieco ponad połowa respondentów deklaruje chęć szczepień przeciwko koronawirusowi.
Z badań wynika, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nastawienie Polaków do szczepionek wyraźnie się poprawiło. 36 procent zainteresowanych zwiększyło się do 56 procent. To bardzo duża i pozytywna zmiana. Na pytanie ,,czy chciał/a by Pan(i) zaszczepić się przeciwko COVID-19?’ W listopadzie ,,zdecydowanie nie” odpowiedziało 27 procent badanych. W styczniu liczba ta zmalała do 16 procent. ,,Zdecydowanie tak” odpowiedziało zaledwie 16 procent badanych z listopada, ze stycznia już 33 procent.
Co ciekawe, pozytywny stosunek do szczepionki ma większość starszych osób, którzy skończyli 65 lat. W tej grupie wiekowej aż 74 procent badanych wyraża chęć zaszczepienia się. W grupie wiekowej do 24 lat jest to zaledwie 37 procent badanych. Ludzie, którzy deklarują niechęć do szczepionki, jako główny powód podają obawy przed jej ewentualnymi skutkami ubocznymi. Jest to aż 78 procent respondentów.
Z czego wnikają te dane? Prawdopodobnie starsze osoby nie mają tak szerokiego dostępu do Internetu, jak osoby młode, więc informacje czerpią z telewizji. Jak wiadomo, programy informacyjne nie zniechęcają do szczepień, wręcz przeciwnie. Poza tym starsze osoby prawdopodobnie bardziej boją się zachorowania. Mają również duże zaufanie do ochrony zdrowia.
- Ile pieniędzy najlepiej przeznaczyć na zakup Poda?
- Pudzianowski w Akcji: Kontrola Pracownika, która Odbiła się Echem w Sieci!
- Nike prezentuje kontrowersyjne stroje olimpijskie dla kobiet: Jak wpływają na wygodę sportowców?
- Rewolucja w Świecie Telewizji: Nowy Standard TV 3.0
- Katalogi reklamowe – drukowana forma reklamy