Sąd: Protestujący mogą się gromadzić, a Policja nie ma prawa legitymować

Zapadł właśnie ważny wyrok w sprawie zakazu gromadzeń. Policja przekonywała, że obywatel nie może odmówić pokazania dokumentów na wezwanie do wylegitymowania się. Sąd rozwiał wszelkie wątpliwości. W związku z rozprawą w czwartek przed sądem odbył się wiec poparcia dla obwinionych uczestników zeszłorocznego protestu przed seminarium.

Prawomocny wyrok zapadł w czwartek przed Sądem Okręgowym w Szczecinie.

To pokłosie protestu, jaki grupa szczecinian zorganizowała rok temu przed bramą seminarium duchownego w Szczecinie po premierze filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Protest miał milczący przebieg, ale odbył się podczas pandemii. Dlatego jego uczestnicy zostali wylegitymowani przez policję.

Jedna osoba odmówiła pokazania dokumentów, kolejnej chciano wręczyć mandat za zaśmiecanie przez położenie na ziemi znicza. Policjanci uznali, że nawet w takich okolicznościach znicz jest odpadem. Sprawa trafiła do sądu, który w dwóch instancjach umorzył sprawę. Przy okazji wyjaśnił, że nie w każdej sytuacji policja może żądać okazania dokumentu. Szczególnie, gdy korzystamy ze swoich konstytucyjnych praw, jak choćby prawo do pokojowego wyrażania poglądów.

Sąd podkreślił, że osoba, która nie wylegitymowała się, nie miała takiego obowiązku, bowiem nie zaistniały podstawy do takiego żądania ze strony policji.

Sąd uznał, też że nie można karać za pozostawiony przez jednego z uczestników znicz, bo nie jest w tym kontekście odpadem, a postawienie go w miejscu ogólnodostępnym, na chodniku, także stanowi konstytucyjne prawo do wyrażania poglądów.

Wyrok sądu skomentował poseł Sławomir Nitras

Uwaga! Ważny wyrok sądu w Szczecinie. Policja żądała ukarania osób biorących udział w zgromadzeniu spontanicznym. Sąd stwierdził, że można się gromadzić ale co WAŻNE!, że Policja nie może bez uzasadnionej przyczyny legitymować osób tylko dlatego, że biorą udział w demonstracji.

REAGUJ, SKOMENTUJ, UDOSTĘPNIJ DALEJ ~ DOTYCZY.PL #WolneMedia

Exit mobile version