Bardzo dużo mówi się dziś o ekologii czy oszczędzaniu energii. Jednak warto w takich sprawach zaczerpnąć porady elektrotechnika. Rozwijać należy umiejętnie każdą technologię wytwarzania energii. Odpowiednie techniki zabezpieczeń i filtracji czynią ekologicznym każdy z rodzajów wytwarzania energii elektrycznej. Z drugiej strony źle zagospodarowana „zielona energia” może być szkodliwa dla środowiska. Odnawialne Źródła Energii (OZE) są dziś bardzo popularne. Jak zatem można zaoszczędzić na użytkowaniu energii? Odpowiedzią na to pytanie są choćby fotowoltaika i solary.
Czym jest instalacja fotowoltaiczna.
Jaka jest różnica pomiędzy instalacją fotowoltaiczną a kolektorami słonecznymi? Panele fotowoltaiczne przekształcają energię z promieni słonecznych na energię elektryczną. Światło padające na konkretne ogniwo fotowoltaiczne pochłania krzem. W tym momencie elektrony wpadają w ruch. To daje nam przepływ energii elektrycznej. W przypadku paneli fotowoltaicznych możemy przygotować cały system podłączony do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu nadwyżki wyprodukowanej „przez nas” energii elektrycznej będziemy mogli „oddać” do sieci. Oczywiście jedynym warunkiem jest zamontowanie odpowiedniej do tego instalacji. Panele takie produkują prąd stały, więc niezbędny będzie nam do tego procesu specjalny falownik. Inną ich zaletą fotowoltaiki jest możliwość jej zainstalowania w dowolnym, dobrze nasłonecznionym miejscu.
Czym jest kolektor słoneczny.
Solary służą z kolei do wytwarzania ciepła. Promienie słoneczne pochłaniane są tam przez zainstalowane na nich absorbery. Tam są przekształcane w ciepło, które potem jest transmitowane przez czynnik grzewczy do zasobnika. To daje nam własną ciepłą wodą w instalacji. Jako czynnik grzewczy stosuje się choćby specjalny niezamarzający płyn. Nadmiaru ciepła jednak niestety nie można skutecznie magazynować. Ponadto solary montuje się najmniej 3 metry od gruntu. Miejsce ich zamontowania musi być mocno nasłonecznione. W okresie jesienno-zimowym ich skuteczność jest dużo mniejsza. W przypadku solarów „odprzedaż” nadmiaru energii nie jest także możliwa, jak w przypadku fotowoltaiki.
Którą wybrać? A może obydwie opcje?
Posiadanie prywatnych OZE to duży zysk. Decydując się na fotowoltaikę możemy zaoszczędzić na wydatkach za energię elektryczną. Nadmiar „wytworzonej przez nas” energii możemy, po zainstalowaniu odpowiedniego osprzętu, „odsprzedać” do sieci. Musimy jednak pamiętać, że same panele fotowoltaiczne nie dadzą nam ciepła. Przy zapotrzebowaniu na własne źródło ogrzewania powinniśmy zdecydować się na ogniwa słoneczne. Te jednak wymagają od nas odpowiedniego montażu. Magazynowanie nadmiaru energii nie jest w ich przypadku możliwe tak, jak przy fotowoltaice. O tym, na które rozwiązanie się zdecydujemy, musimy ocenić sami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać jednocześnie własne źródło energii elektrycznej i ciepła.
- Ile pieniędzy najlepiej przeznaczyć na zakup Poda?
- Pudzianowski w Akcji: Kontrola Pracownika, która Odbiła się Echem w Sieci!
- Nike prezentuje kontrowersyjne stroje olimpijskie dla kobiet: Jak wpływają na wygodę sportowców?
- Rewolucja w Świecie Telewizji: Nowy Standard TV 3.0
- Katalogi reklamowe – drukowana forma reklamy